چهار درویش به کتابفروشی‌ها آمدند

چهار درویش به کتابفروشی‌ها آمدند


خریدخوب / کتاب «چهار درویش» با تصحیح حسن ذوالفقاری و عباس سعیدی راهی بازار نشر شد.

«چهار درویش» متنی مربوط به سال ۱۱۶۳هجری قمری است و جزو ادبیات داستانی عصر صفوی به شمار می‏رود. قصه چهار درویش یکی از داستان‌های عامه مشهور و بی‌نویسنده است.

این اثر از افسانه‌های منثور کهن ایرانی مشتمل بر ۵ قصه درباره آزادبخت شاه روم و چهار درویش جهانگرد _ فرزندان ملک‌التجار یمن، شاهزاده فارس، شاهزاده عجم و پادشاه چین _ است. این افراد داستان‏های خود را برای هم بازگو می کنند. این اثر به دلیل شهرت آن در شبه قاره و دیگر مناطق فارسی‏ زبان به زبان‌های اردو، هندی، انگلیسی و فرانسه ترجمه شده است. بیشترین ترجمه‌های آن هم مربوط به زبان اردو هستند.

کتاب چهار درویش ۴ بخش اصلی دارد که عبارتند از: «قصه‌خوانی و قصه‌پردازی در عهد صفوی»، «هذا کتاب چهار درویش»، «ترکیبات و کنایات و نوا در کلمات» و «کشف‌الابیات».

بخش «هذا کتاب چهار درویش» خود ۵بخش دارد که به ترتیب عبارتند از: سرگذشت درویش اول، حکایت درویش دوم، حکایت گفتن آزادبخت برای درویشان، حکایت درویش سیّم، حکایت درویش چهارم.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

خرامان و دامن کشان دررسید و به نظر ملاطفت به جانب من دید و از پریشانی احوالم پرسید و به شیرین مقالی نمکپاشِ زخم ناسور دل پرشورم گردید و به تازگی

بی‌صبر و بی‌قرارم ساخت. من بیچاره، مست و مدهوش، یارای دم زدن نداشتم. بعد از ملاطفت بسیار و مهربانی بی‌شمار گفت: «فلانی! عذر تقصیرات ما چندان که تقصیرات ماست، مرا بحل کن که آزار بسیار از برای من کشیدی و مدتی در تحصیل رضای من کوشیدی. از دمی که مرا دیدی دمی به فراغت نگذرانیدی و روی شادی و آسایش ندیدی. امید که بدی به روزگارت مرساد! و خدایت جزای خیر دهاد! و باری، چون سرمایه تجارت که از ولایت خود آورده بودی و در معالجه من صرف نمودی قلیل خرجی راه است، قبول فرما و گستاخی مرا درگذار و از دعا مرا فراموش مکن.»

 

چهار درویش

تصحیح حسن ذوالفقاری و عباس سعیدی

ناشر: ققنوس

تعداد صفحات: ۳۸۳صفحه

قیمت: ۲۵هزار تومان

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>